
A day in my boots
Vi har följt Ane och Alex under en dag i varsin stad. Klicka på Ane eller Alex för att få en inblick i hennes dag.


INTRO
Ane
07:30 - Ane är på väg till jobbet

Jag börjar oftast mina dagar med en promenad - antingen till universitetet eller till jobbet.
09:00 - På Zizzis kontor i Aarhus, där Ane arbetar med sociala medier

12:00 - Lunch på Streetfood i Aarhus

Streetfood är en bra plats för att smaka på världens smaker. Här kan du hitta mat från alla hörn av världen. Jag slutar ofta med en god sallad.
14:00 - Studietid på Dokk1

Miljön på Dokk1 är perfekt lugn och inspirerande för studier, och jag arbetar där ofta ensam eller i grupper.
17:00 - På jakt efter prisvärd middag

INTRO
Alex
07:00 - Morgonpromenad till gymmet

Jag tar på mig mina favoritstövlar och beger mig till dagens första stopp, som är träningscentret.
09:30 - Alex är på väg till jobbet

Jag tillbringar mycket tid utomhus - även när jag ska till jobbet. Och det är viktigt för mig att mina skor inte ger mig ont i fötterna eller skavsår.
11:00 - Alex arbetar i Zizzis butik i Odense

14:00 - Ett besök på det lokala caféet

Jag älskar en god Matcha Latte, och Café Unika ligger nära där jag bor. Så jag har blivit en stamkund där.
18:00 - Drinkar på Café Skt. Gertrud

Jag är mycket social med mina vänner, och mina stövlar kan enkelt kläs upp för en kväll ute. De passar bara till vilken look som helst.